August826 dny

Nejste přihlášen, Přihlášení
    Kvalifikace ME žen 2018 - Dánsko - Česko 21:20 (13:9)
    Podle * Sunday, 25. March 2018 @ 21:29:15 CEST *
    ME 2018 Ženy, Francie České házenkářky podlehly v boji o mistrovství Evropy výběru Dánska i podruhé. Po středeční porážce v Plzni neuspěly ani v odvetě v Aarhusu, byť v závěru sahaly po remíze. Nakonec ale těsně prohrály 20:21. V tabulce přepustily druhé místo o bod Slovinkám, které z dvojzápasu s Islandem získaly tři body. Po středeční remíze na Islandu doma zvítězily 28:18...

V páté skupině tak podle všeho rozhodne o druhém přímo postupujícím týmu vzájemný duel mezi Češkami a Slovinkami v závěrečném utkání 2. června. V říjnu ve Slovinsku skončil první duel nerozhodně (28:28).

V předposledním kole se ještě výběr Jana Bašného představí 30. května na Islandu a Slovinky budou hostit již jistě postupující Dánsko. Vedle prvních dvou týmů projde na závěrečný turnaj ve Francii ze sedmi kvalifikačních skupin ještě nejlepší celek z třetího místa.

„Holky do toho daly všechno a je dost smutné, že se nám to nepodařilo přetavit alespoň v remízu. Bod by byl pro nás výborný,“ řekl trenér Jan Bašný na svazovém webu.

Na závěrečný turnaj postoupí z každé skupiny dva týmy, které doplní nejlepší celek z třetích míst. České házenkářky zakončí kvalifikaci na přelomu května a června zápasy na Islandu a doma se Slovinskem.

Ve středu při plzeňské prohře 21:26 selhal domácím hráčkám v druhé půli útok, v Dánsku zase zpočátku nefungovala obrana. Češky se nestačily dostatečně rychle vracet na brankoviště, soupeřky snadno přidávaly gól za gólem a po čtvrthodině vedly 8:4.

České házenkářky udržely krok díky brankám ze sedmiček, postupem času zpřesnily hru a snížily ztrátu na dva góly. Jenže vysoká zeď z červených hráček na domácím brankovišti pracovala téměř bezchybně, takže v poločase mělo Dánsko čtyřgólový náskok zpět (13:9).

Po změně stran branky příliš nepřibývaly. Trenér Bašný při oddechových časech marně vymýšlel, jak skórovat, ale i suverénní lídr kvalifikační skupiny zpomalil tempo a několikrát poslal míč mimo tyče. Přesto Dánky zvýšily na 17:12.

„Myslím, že nás položilo neproměňování šancí ve druhém poločase. Rozhodně jsme dneska alespoň na bodík měly,“ litovala brankářka Lucie Satrapová.

Češkám pomohl dánský risk při hře bez gólmanky, dvakrát poslaly míč do prázdné branky a šest minut před koncem snížily na 18:19. „Dokázaly jsme se do zápasu vrátit. Přitvrdily jsme v obraně a potom jsme mohly přecházet do rychlého útoku, což se nám docela dařilo. V tom se nám povedlo Dánky přehrávat. Prohra o gól nás moc mrzí,“ uvedla spojka Helena Ryšánková.

Favorit zpozorněl a několikrát se zaskvěla brankářka Reinhardtová, v závěru ji ale překonala Luzumová ze sedmimetrového hodu a Malá půl minuty před koncem potrestala dánskou chybu v rozehrávce. Šanci na senzační vyrovnání ale už český tým nedostal. „Hráčky začaly věřit tomu, že s Dánkami mohou v Dánsku uhrát dobrý výsledek, až ve čtyřicáté minutě. Bylo potřeba ale začít tomu věřit dřív! Pak bychom to možná uhráli,“ řekl trenér.

Proti středečnímu zápasu ocenil především zlepšení v obraně. „Pokud jsme dostali od dánského týmu, který hraje těžce útočnou hru, jen dvacet branek, je to obrovský úspěch obranného systému, který jsme dali dohromady. A hlavně skoro až ukázka osobní statečnosti hráček,“ vyzdvihl Bašný.

Kvalifikace ME 2018

Zápasy skupina 5

Dánsko - Česko 21:20 (13:9)
    Sestava a branky Česka: Kudláčková, Satrapová, Müllnerová - Luzumová 6, Kordovská 4, Adámková 3, Hrbková 3, Malá 2, Ryšánková 2, Knedlíková, Marčíková, Maňáková, Salčáková, Šetelíková, Zachová, Šustková.
    Nejvíce branek Dánska: S. Jörgensenová 4. Rozhodčí: Maričová, Mašičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 2/1 - 8/6. Vyloučení: 3:2. Diváci: 3872.

Slovinsko - Island 28:18 (15:10)