August1944 dny

Nejste přihlášen, Přihlášení
    ME 2018 ženy - Česko - Německo 28:30 (16:16)...
    Podle * Wednesday, 05. December 2018 @ 22:02:00 CET *
    ME 2018 Ženy, Francie Na úspěchy z loňských šampionátů nenavázaly. České házenkářky prohrály v posledním zápase základní skupiny mistrovství Evropy s Německem 28:30. S turnajem se loučí bez jediného vítězství...

Na obou týmech byla v úvodu znát nervozita a po nepřesnostech na obou stranách otevírala skóre ze sedmimetrového hodu kapitánka Luzumová. Vyloučení Kordovské ve čtvrté minutě dalo Němkám šanci na srovnání a přestože nejprve Satrapová českou branku uhájila, z dalšího útoku už Němky byly úspěšně. Přesto to v nervózním úvodu bylo po pěti minutách hry 1:1. I druhou branku českého týmu pak měla na svědomí Luzumová ze sedmičky. Agresivní česká obrana fungovala dobře, v úvodu desáté minuty svítilo na ukazateli skóre 2:1 pro český výběr a německá lavička brala time-out.

A vyplatilo se. Hned po poradě Němky skórovaly, vysunuly obranu, získaly míč a z následného rychlého útoku se poprvé dostaly do vedení 3:2. Střelecky český výběr pořád táhla Luzumová, i třetí branka připadla na její konto, Němky ale dál tlačily a z následně nařízené sedmičky šly opět do vedení (4:3). Ryšánkovou na hřišti vystřídala Kovářová, skórovala, ale Němky měly pokaždé odpověď. Tlačily na českou obranu a sklízely sedmičku za sedmičkou (6:5). Podobně ale na druhé straně Luzumová a skóre se tak pořád tahalo. Gól si ale zapsala i brankářka Satrapová, která vystihla prázdnou německou branku a přes celé hřiště skórovala. Tým pak podpořila Knedlíková a Češky se poprvé dostaly do dvoubrankového vedení 8:6. Rozchytala se i brankářka Satrapová a trenér Bašný svolal tým k poradě.

Góly Adámkové a Kovářové zvyšovaly český náskok už na čtyři branky 10:6. Smolný kontakt na brankovišti v 17. minutě odnesla Luzumová zraněním lokte, i pak ale tým držely Adámková s Malou a vedení Češek ještě narostlo. Německá obrana však hodně zagresivnila a české hráčky zápas hodně bolel. Ve 22. minutě začaly Němky pětibrankové manko stahovat. Sedmimetrový hod a doskok Schmelzer znamenaly korekci skóre na pouze dvoubrankový rozdíl 11:13. I v závěrečné desetiminutovce sedmička stíhala sedmičku. Trefa Geschke ve 23. minutě byla už sedmou sedmičkou v utkání. Pět minut před přestávkou snížila Bölk už na rozdíl jediného gólu 13:14 a o minutu později bylo zásluhou stejné hráčky vyrovnáno 14:14.

Poslední dvě minuty poločasu Němky hrály v oslabení po vyloučení Bölk a Kovářová vrátila vedení na českou stranu. Třicet vteřin před přestávkou se německý výběr šel opět poradit a jeho poslední poločasová akce vedla k vyrovnání na 16:16.

Iveta Luzumová i přes bolestivé zranění dirigovala českou útočnou hru i v úvodu druhé půle. Němky však dokázaly využít české oslabení a ve 34. minutě zápasu se opět dostaly do vedení 18:17. Češky naopak vlastní přesilovku nezužitkovaly, další střela Satrapové do prázdné německé branky totiž minula svůj cíl a z postupného útoku se Němky tlaku ubránily. Na 18:18 vyrovnávala opět ze sedmičky až Luzumová ve 40. minutě zápasu a vedení na českou stranu vrátila první svou trefou v zápase Jeřábková. Němky si pak ale vybraly svůj poslední time-out a znovu srovnaly krok. Ve 45. minutě z trháku odskakovaly německé házenkářky do dvoubrankového vedení 21:19 a trenér Bašný si vyžádal oddechový čas.

Ani pak se ale Češky nedokázaly vrátit do tempa a Němky měly navrch. Ve 48. minutě svítilo na ukazateli skóre 24:20 pro německý výběr a relativně bezpečný čtyřbrankový odstup se Němkám dařilo udržovat i přesto, že střelecky český tým pozvedala Jeřábková a s jistotou sedmičku proměnila Luzumová. Pevná německá obrana tvrdě hájila vybojovaný náskok a do závěrečné pětiminutovky Češky vstupovaly s mankem tří gólů (28:25).

V závěru hrály Češky vabank, korekce ale nedosáhly, naopak tři minuty před koncem Zapf zvyšovala už na 30:25. Přesto Češky nesložily zbraně v posledních momentech mocně dotahovaly. Poslední trefa Luzumové ale nakonec znamenala jen korekci na konečných 28:30.

Češky tak po třech prohrách skončily v konkurenci těžké základní skupiny na čtvrtém místě a nepostupují do další fáze turnaje.

Nejvíce branek Německa: Schmelzer 7, Bölk 5, Geschke 5.
    Sestava a branky České republiky: Satrapová 1, Kudláčková – Knedlíková 2, Kovářová 6, Ryšánková 2, Konečná, Mika, Kordovská, Luzumová 10, Šustková, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 1.
    Rozhodčí: Vranes, Wenninger (AUT), Sedmimetrové hody: 5/5 – 7/7. Vyloučení: 5:4. Diváci: 2930.

Jan Bašný, trenér českého týmu: „Blahopřeji německému týmu ke třem dobrým zápasům a postupu do další skupiny. Myslím, že rozhodující moment zápasu byl ve chvíli, kdy se Iveta Luzumová zranila a všechny hráčky to tak cítily, že nebude moct hrát dál. Vedli jsme o pět gólů, ale tím se narušila naše obranná i útočná hra. Ve druhé půli Iveta nemohla bránit, náš obranný systém byl narušený a nebyli jsme schopní hrát tak úspěšnou obranu jako v první půli. Myslím, že toto rozhodlo.“

Iveta Luzumová, střední spojka českého týmu: „Gratuluji Německu. Jsem šťastná, jak jsme bojovali, protože po zápasech s Rumunskem a Norskem to pro nás nebylo jednoduché. Ale před zápasem jsme si řekly všechno nebo nic, bojovaly jsme do konce. Hrály zkušené hráčky i mladé hráčky a myslím, že náš tým teď potřebuje pro sebe nějaký čas. Přeji Německu úspěch v další fázi turnaje.“

Henk Groener, trenér Německa: „Jsem šťastný, že jsme postoupili. Čekali jsme, že to bude vyrovnaný a dramatický boj, Češi také bojovali o postup. Dobře zachytala naše brankářka, jsme rádi, že jsme se vrátili do zápasu, když jsme prohrávali o pět branek. Tým ale ukázal bojovného ducha, hráli jsme ale lépe připravené útoky, dobře zahrály naše spojky. Před zápasem jsme byli asi hodně nervózní, ale vyhráli jsme nakonec a to se počítá.“