ME 2016 ženy - Česko - Černá Hora 27:28 (12:13)...
Datum: * Saturday, 10. December 2016 @ 23:13:24 CET *
Tma: ME 2016 Ženy, Švédsko

Místo obrovské radosti nyní přišel smutek. České házenkářky prohrály na mistrovství Evropy souboj s Černou Horou o jedinou branku 27:28 (12:13), když v první půli inkasovaly gól až po čase z volného hodu. Večerní duel jim však vylepšil náladu. Výhra Dánska nad Maďarskem jim v předstihu zajistila postup, protože ve skupině nemohou skončit hůře než třetí...Posledních 13 sekund, poslední útok, poslední šance. Míč dostala Michaela Hrbková, s šesti trefami nejproduktivnější česká střelkyně... A neuspěla. Následovala euforie házenkářek Černé Hory a smutné objímání se poražených. Češkám další bod na Euru utekl nejtěsnějším rozdílem.

„Nezopakovali jsme výkon, kterým jsme se prezentovali proti Maďarsku, především v obraně a při proměňování šancí. Není konec a budeme dělat vše pro to, abychom uspěli proti Dánkám,“ řekl po utkání trenér Jan Bašný.

Házenkářky v úvodním vystoupení na mistrovství Evropy ve Švédsku nečekaně zdolaly Maďarsko 27:22, nyní padly a skupinu zakončí v pátek od 20.45 proti Dánsku. Ale zpět ke středečnímu zápasu. Proč skončil dobrým výkonem, leč bez bodu?
„Rozhodly maličkosti typu poslední devítky na závěr prvního poločasu,“ litovala křídelnice Veronika Malá. „Byl to tvrdý zápas - věděly jsme, že to s Černou Horou takové bude. Bylo těžké dotahovat skóre, ale udělaly jsme pro to maximum. Na další zápas se zkusíme připravit ještě lépe, předvést se v lepším světle a vybojovat si postup.“

To, že se ve spoře zaplněné aréně v Malmö proti Černé Hoře bude odehrávat drama, naznačila již první půle. Češky daly první gól z prvního útoku, vyrovnání přišlo až v 5. minutě - a pak už vládla přetahovaná.

Odhadnout v tu chvíli favoritky bylo takřka nemožné. Chvílemi předváděl lepší pasáž výběr kouče Jana Bašného, pak zase jejich sokyně z Balkánu. Obě družstva měla pevné, těžko prostupné obrany. Gólmankám se spíš nedařilo. Češky mohly štvát třeba dvě rychle inkasované trefy ve vlastní přesilovce, ale jinak s mistryněmi Evropy z roku 2012 zcela držely tempo.

Všemu by tak nasvědčovala remíza, té však zamezila až úplně poslední akce. Z devítimetrového hodu v čase 30.00 už po hvizdu totiž Durdina Jaukovičová českou zeď úspěšně obstřelila! Tohle je v házené vždy chyba defenzivy. Skóre proto znělo 12:13.

A bohužel se z českého pohledu tento trend nezastavil ani po půli. Dobře dohraná akce do křídla plus proměněná sedmička - a Černohorky vedly o tři trefy. V součtu s trefou po čase jim na to stačily necelé dvě minuty...

Češky se už v úvodní partii předvedly jako soudržný, neustále bojující výběr. Dál dřely, jenže třígólové manko ne a ne smazat - chvílemi z něj něco ubraly, pak si Černohorky odstup vytvořily znovu. Kromě zmíněné klíčové pasáže tedy sice šlo o duel sokyň na identické úrovni, jenže neustále dotahování stálo Češky víc a víc sil. Za výdrž se dočkaly dílčí odměny, když v 53. minutě Iveta Luzumová srovnala na 24:24, jenže to bylo vykoupenou následnou chvílí hrůzy. Češky ve vlastní přesilovce dostaly gól, pak Černohorky bleskově vypíchly míč a jelikož gólmanka Kudláčková stála u střídačky, přišel snadný gól do prázdné branky.

Češky se nevzdaly, nerozhodnému stavu ale zabránil zákrok gólmanky Rajčičové. Její spoluhráčky předváděly až příliš agresivní pojetí defenzivy a kupily vyloučení. Za stavu 27:28 byly na hřišti dokonce chvíli pouze ve čtyřech, ale dokázaly se udržet u míče až do času 59:47.

Bašný si poté vzal oddechový čas a přišlo závěrečných 13 sekund rozuzlení. Výsledek už znáte: bohužel bez bodu pro Česko.

Mistrovství Evropy házenkářek ve Švédsku
Skupina C (Malmö):
Česko - Černá Hora 27:28 (12:13)
Sestava a branky Česka: Satrapová, Kudláčková - Luzumová 3/2, Crhová, Marčíková, Kordovská 1, Jeřábková 3, Ryšánková, Hrbková 6, Weisenbilderová, Růčková 5/3, Salčáková, Knedlíková 4, Malá 4, Adámková, Stellnerová 1.
Nejvíce branek Černé Hory: Jaukovičová 7, Mehmedovičová 7. Rozhodčí: Kurtagic, Wetterwik (oba Švéd.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 3/2. Vyloučení: 3:7. Diváci: 654.

Dánsko - Maďarsko 23:19 (12:10)

zdroj - iDnes - 07.12.2016Tato zprva pchz od The Czech Handball Server (C.H.S.)
http://www.hazena.pb.cz

URL pro tento pspvek je:
http://www.hazena.pb.cz/article.php?sid=2943